DOPISALI STROFY DO MAZURKA DĄBROWSKIEGO

Dodano 02 czerwca 2017, wpis archiwalny DOPISALI STROFY DO MAZURKA DĄBROWSKIEGO

Celem konkursu było samodzielne dopisanie, co najmniej jednej zwrotki do „Mazurka Dąbrowskiego” z zachowaniem jego budowy wersyfikacyjnej i układu rymów oraz z wykorzystaniem późniejszych niż wspomniane w hymnie wydarzeń historycznych oraz współczesnych.

W konkursie uczestniczyły dzieci i młodzież z terenu całej Wielkopolski, nie zabrakło również uczniów szkół z powiatu jarocińskiego. Uczestnicy konferencji wysłuchali interesujących prelekcji, w tym wystąpienia Kajetana Pyrzyńskiego, konsula honorowego Republiki Peru w Polsce, który jest twórcą  koncepcji nowego hymnu. Młodzież i zaproszeni goście mieli też okazję zwiedzić okolicznościową wystawę poświęconą Wybickiemu. Honorowym gościem konferencji była Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Samorządowców powiatu jarocińskiego reprezentował sekretarz powiatu, Jan Bartczak.

W  lutym bieżącego roku minęła 90 rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Polski. Za twórcę naszej narodowej pieśni uznaje się Józefa Wybickiego, który znaczną część swojego życia spędził w Wielkopolsce, w sąsiednim powicie śremskim. Wybicki związany był też, u schyłku niepodległości I Rzeczypospolitej, z Dobrzycą i jej właścicielem gen. Augustynem Gorzeńskim, adiutantem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.