« powrót 12 czerwca 2019

MIEJSCE NA PODIUM DLA UCZNIÓW ZSP-B

MIEJSCE NA PODIUM DLA UCZNIÓW ZSP-B photo

POWIAT JAROCIŃSKI

MIEJSCA NA PODIUM MŁODZIEŻY Z TARC,

która  w ogólnopolskim konkursie historycznym  „Do broni!” Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej  zajęła 2. i 3. miejsce

6 czerwca 2019 roku nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu „Do broni!” Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej. Celem konkursu było m. in. przypomnienie zaangażowania ziemiaństwa w obronę Polski we wrześniu 1939 roku działalność konspiracyjną i walkę na wszystkich frontach II wojny światowej, a także wkład przedstawicieli rodów ziemiańskich w tworzenie polskich władz na emigracji.

Wyniki zostały ogłoszone w urokliwym dworze Antoniego i Elżbiety Potockich w Krakowie, zaprezentowali się wszyscy uczestnicy konkursu, wyróżnieni w jego wojewódzkich etapach. Łącznie wystąpiło 133 uczestników, reprezentujących 87. szkół z terenu całego kraju, którzy przedstawili swoje osiągnięcia przed komisją konkursową.

Po pełnych napięcia oczekiwaniach uczniowie z Tarc dowiedzieli się o zajęciu III miejsca w kategorii: praca fotograficzna  Magdaleny Wolickiej i II miejsca w tej samej kategorii zespół: Grzegorz Janowski i Damian Lisiecki.

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a w ramach wyróżnienia uczestnicy spotkania mogli podzielić się wrażeniami i uwagami z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się także członkowie rodów, których historie mieli okazję zgłębiać w ramach przygotowań do konkursu i tworzenia prac konkursowych. Uczniom z Tarc gratulujemy!

Organizatorami konkursu byli: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie oraz Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, a przedsięwzięciu towarzyszyły wojewódzkie konferencje i warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Konkurs był adresowany dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych w kategoriach: praca pisemna, praca multimedialna i praca fotograficzna.

Do ogólnopolskiego etapu konkursu zakwalifikowały się dwie prace przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach. Zespół w składzie: Grzegorz Janowski (klasa III technikum w zawodzie technik organizacji reklamy) i Damian Lisiecki (klasa III technikum w zawodzie technik logistyk) przygotował kalendarz nt. rodu Czarneckich z Przybysławia.

Uczennica klasy III technikum w zawodzie technik organizacji reklamy, Magdalena Wolicka, opracowała kalendarz dotyczący rodu Chełkowskich ze Śmiełowa. To właśnie te prace, za nowatorskie ujęcie tematu, dokumentację prac badawczych i publikację nieupowszechnianych wcześniej faktów nt. losów tych dwóch rodzin w okresie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, doczekały się wyróżnienia w wielkopolskim etapie konkursu.

 

« powrót Drukuj

Czytaj również: