otwórz widżet facebooka

Obóz przesiedleńczy w Cerekwicy

Dodano 26 października 2021, wpis archiwalny Obóz przesiedleńczy w Cerekwicy

26 października 1939 r. w Cerekwicy w powiecie jarocińskim powstał pierwszy obóz przesiedleńczy dla wysiedlonej ludności polskiej. Utworzenie obozu było konsekwencją przeprowadzenia wysiedlenia ludności polskiej, które miało miejsce z 25 na 26 października 1939 r. Wysiedlono wtedy i osadzono w Cerekwicy 210 osób, głównie ziemian. Wysiedlenie zostało przeprowadzone na podstawie imiennego spisu inteligencji powiatu jarocińskiego, sporządzonego w październiku 1939 r. przez miejscowych Niemców. 18 listopada 1939 r. do obozu przetransportowano zakładników przetrzymywanych w więzieniu w Jarocinie. Łącznie w obozie przetrzymywano 270 osób. Obóz w Cerekwicy funkcjonował do 9 grudnia 1939 r. Polacy więzieni w obozie zostali włączeni do transportu wysiedlonych z powiatu jarocińskiego do Opoczna w Generalnej Guberni z 9 grudnia 1939 r.

Dziś odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej mieszkańców powiatu jaroicńskiego,osadzonych w obozie przesiedleńczym, który znajdował się na terenie dzisiejszego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. W uroczystości wzięli udział m.in.: Dorota Kinal dyrektor departamentu edukacji i nauki urzędu marszałkowskiego woj. Wielkopolskiego, Burmistrza miasta i gminy Jaraczewo, radny sejmiku  województwa wielkopolskiego Jan Grzesiek oraz dyrektorowie szkół z terenu powiatu jarocińskiego.

Tablica powstała z inicjatywy Pani Marii Łuczak – Sobockiej , która wraz z rodziną była internowana do obozu przesiedleńczego w Cerekwicy oraz Pani Kazimiery Pachciarz ze Stowarzyszenia Opiekunów Zabytków Ziemi Jarocińskiej. 


Uroczystość uświetniły występy podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

×