BIP
« powrót 27 lutego 2018

ŚCIEŻKA ROWEROWA SKOŃCZY SIĘ… W POLU?!

ŚCIEŻKA ROWEROWA  SKOŃCZY SIĘ… W POLU?! photo

Najpierw Powiat Jarociński oraz Gmina Żerków i Gmina Jarocin prowadziły rozmowy którędy ma przebiegać planowana ścieżka rowerowa. Ostatecznie porozumienie w tej sprawie zostało zawarte na żerkowskim rynku w czerwcu 2016 roku. Podpisany został w tej sprawie list intencyjny pomiędzy Powiatem oraz dwoma zainteresowanymi gminami żerkowską i jarocińską. Jednak pół roku po zawarciu porozumienia – nastąpiła zmiana władzy w Powiecie. Zmiana ta prawdopodobnie wpłynęła na zmianę stanowiska przez Burmistrza Jarocina - i ten wycofał się z poprzednio zawartych ustaleń , co do budowy ścieżki.

Podpisaliśmy porozumienie, w którym jasno i precyzyjnie określiliśmy kto i ile pieniędzy wykłada na realizację tej inwestycji. Jednak Burmistrz Jarocina wycofał się z tych ustaleń. Przyznam, że jako samorządowiec nie rozumiem takiego postępowania Burmistrza Jarocina. Skoro wcześniej podjęliśmy zobowiązanie wobec lokalnej społeczności, że tę ścieżkę rowerową z Żerkowa do Jarocina wybudujemy, a później Burmistrz Jarocina zmienia zasady gry w trakcie samej gry…. Jestem jednak optymistą i wierzę, że wcześniej, czy później ta ścieżka w całości powstanie.

 

Najpierw w 2016 roku Powiat Jarociński oraz Gminy Żerków i Jarocin zawarły porozumienie w sprawie budowy ścieżki rowerowej z Jarocina do Żerkowa, a po zmianie władzy w powiecie Burmistrz Jarocina zmienił zdanie w sprawie budowy tej ścieżki rowerowej. Z powodów personalnych? Przecież ścieżka ma służyć wszystkim mieszkańcom powiatu jarocińskiego, a po decyzji Burmistrza Jarocina – ścieżka skończy się w polu…

 

Postępowanie Burmistrza Jarocina oceniam bardzo negatywnie. W liście intencyjnym  w czerwcu 2016 deklarował, że dofinansuje budowę ścieżki rowerowej od Jarocina przez Wilkowyję do granicy Gminy Jarocin. Następnie Burmistrz Pawlicki wycofał się z tych ustaleń i zamierza teraz współfinansować inwestycję tylko do ostatnich zabudowań w Wilkowyi. Można zadać sobie pytanie – dlaczego? Być może sytuacja finansowa Gminy Jarocin nie jest jednak tak różowa, jak Burmistrz Jarocina przedstawia? Po decyzji Burmistrza brakuje pieniędzy na około 2,5 km ścieżki…

Ścieżka rowerowa była przedmiotem porozumienia podpisanego na żerkowskim rynku w 2016 roku pomiędzy Powiatem, Gminą Żerków i Gminą Jarocin. Później po odwołaniu poprzedniego starosty - Burmistrz Jarocina zmienił w tej sprawie zdanie. Czy powody… polityczne mogą storpedować plany budowy?

Kto z kim? Skąd i dokąd? Najpierw powiat jarociński oraz Gminy Żerków i Jarocin prowadziły rozmowy którędy ma przebiegać planowana ścieżka rowerowa. Ostatecznie porozumienie w tej sprawie zostało zawarte na żerkowskim rynku w czerwcu 2016 roku. Podpisany został w tej sprawie list intencyjny pomiędzy Powiatem oraz dwoma zainteresowanymi gminami żerkowską i jarocińską.

Raz „na tak”… raz „na nie”... Jednak pół roku po zawarciu porozumienia – nastąpiła zmiana władzy w Powiecie. Poprzedni starosta, który był zaufanym człowiekiem Burmistrza Jarocina został odwołany przez Radę Powiatu, a powołany na to stanowisko został Teodor Grobelny. Zmiana ta prawdopodobnie wpłynęła na zmianę stanowiska przez Burmistrza Jarocina - i ten wycofał się z poprzednio zawartego porozumienia, co do budowy ścieżki.

Ziemia… niczyja, personalia i pytania. Zmiana stanowiska Gminy Jarocin okazała się poważnym utrudnieniem dla tej inwestycji. Nasuwa się pytanie - czyżby w sprawie ścieżki rowerowej, która ma służyć mieszkańcom, aż tak istotną rolę odgrywały pojedyncze kwestie personalne i polityczne? Wygląda na to, że dla Burmistrza Jarocina ok. 2,5 km drogi pomiędzy ostatnimi zabudowaniami wsi Wilkowyja, (rodzinnej wsi Burmistrza), a faktyczną granicą administracyjną gminy Jarocin – to pas ziemi niczyjej, bez znaczenia i tam ścieżki rowerowej Burmistrz Jarocina nie planuje…

Analogie. Mimo, że Burmistrz Jarocina podobnie, jak w sprawie „łącznika” dróg nr 11 i nr 12 najpierw chciał budować, później zmienił zdanie – tak samo zachował się w przypadku ścieżki rowerowej z Żerkowa do Jarocina. Najpierw zadeklarował udział Gminy Jarocin w tej inwestycji, później zmienił warunki umowy...

Determinacja pozostałych. Mimo to przez ostatnie miesiące władze  Powiatu pracowały nad stworzeniem projektu w oparciu o przygotowaną w 2016 roku koncepcję budowy ścieżki. Powstał już ostateczny projekt inwestycji, zgodnie z którym Powiat zamierza w roku bieżącym przystąpić do realizacji pierwszego etapu tej inwestycji. Zgodnie z projektem Powiat i Gmina Żerków podtrzymały wcześniejsze zobowiązania i są zdeterminowane, by ten etap inwestycji sfinalizować w ramach wcześniej powziętych przez siebie zobowiązań.

poniżej link do materiału filmowego TV jarocinska - z podpisania porozumienia  dotyczącego ścieżki rowerowej Jarocin -Żerków:

http://www.jarocinska.pl/artykuly/bedzie-sciezka-rowerowa-z-jarocina-do-zerkowa-wkro,57052.htm

« powrót Drukuj

Czytaj również:

Zobacz także:

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner
 baner

Starostwo Powiatowe w Jarocinie

63-200 Jarocin
Al. Niepodległości 10-12

tel. 62 747-15-96
fax. 62 747-33-37
  • herb Jarocin
  • herb Jaraczewo
  • herb Kotlin
  • herb Żerków
realizacja:Studio Fabryka