otwórz widżet facebooka

#SzczepimySię

Dodano 13 stycznia 2021, wpis archiwalny #SzczepimySię

Trwa kampania informacyjna na temat szczepień przeciw COVID-19. Już 15 stycznia rozpocznie się proces rejestracji na powszechne szczepienia Polaków przeciwko COVID-19. Procedura będzie prosta i bezpieczna. Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

Oto ważne pytania i odpowiedzi dot. akcji #SzczepimySię:

Czy szczepionka jest obowiązkowa? Jeśli tak, czy są jakieś sankcje za odmowę szczepienia?
Szczepienia są całkowicie dobrowolne. Zachęcamy wszystkich do szczepień przeciw COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.

Ile kosztuje szczepionka na koronawirusa?
Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Odcina ona możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Program szczepień to nie tylko powrót do normalności, ale też mechanizm ochrony miejsc pracy.

Od kiedy można się zaszczepić?
Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE. Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek. Pierwsze dawki (tzw. etap „zero” szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to m.in. pracownicy szpitali węzłowych, pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 roku. Procedura będzie prosta i bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:
etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych), służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

W jaki sposób będzie można zgłosić, że chce się zaszczepić?
Szczepienia podzielone są na etapy. Gdy pacjent znajdzie się w danym etapie szczepień i ma numer PESEL – automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni. Jeżeli nie ma numeru PESEL, lub pacjent nie mógł poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania, kolejne wystawi indywidualnie lekarz.
Na szczepienie można się zapisać za pośrednictwem infolinii 989 (rejestracja od 15 stycznia), lub online przez Internetowe Konto Pacjenta. Zarejestrować można się także za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub osobiście w punkcie szczepień. Podczas zapisu pacjent zostanie poproszony o dane osobowe, warto mieć zatem przy sobie np. dowód osobisty. Nie będzie natomiast potrzebny numer e-skierowania. Po dokonaniu rezerwacji wizyty otrzymamy SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent zostanie od razu umówiony na dwie wizyty.

Gdzie można się zaszczepić?
Podczas rejestracji na szczepienie, zostanie zaproponowany najbliższy punkt szczepień. Sprawdź listę punktów szczepień.

Czy pacjent dostanie zaświadczenie, że jest zaszczepiony?
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).
 
Kto na szczepionkach zyska?
Zyska przede wszystkim społeczeństwo - to nadzieja na pełny powrót do normalności i opanowanie pandemii.

Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie

 

Punkty szczepień przeciw COVID-19 na terenie Powiatu Jarocińskiego

Informacja na temat szczepień przeciw COVID-19 w języku migowym - Eunika Lech

Informacja na temat szczepień w języku migowym

 

 


 

 

×