XVI Powiatowy Przegląd Kultury Ludowej

Dodano 22 października 2019, wpis archiwalny XVI Powiatowy Przegląd Kultury Ludowej

W dniu 19 października 2019 r. odbył się XVI Powiatowy Przegląd Kultury Ludowej, pod patronatem Starosty Jarocińskiego.

Impreza składała się z czterech powiązanych ze sobą części:

- przegląd zespołów folklorystycznych z terenu powiatu jarocińskiego – wystąpiły 4 zespoły: „Ciświczanie”, „Dąbrowianki”,  „Snutki” (grupa dziecięca, grupa młodzieżowa, grupa dorosłych oraz kapela dziecięca), „Szwajcaria Żerkowska”

- wystawa sztuki ludowej twórców z Ziemi Jarocińskiej – wystawiało się 11 twórców: Bartkowiak Hanna, Kędzierska Joanna, Klimek Aleksandra,  Kowalska Stanisława, Krawczyńska Daniela, Łukaszewska Jolanta, Osuch Bogdan, Steinmetz Blandyna, Talarowska Zofia, Wieczorek Eugenia i Wróbel Danuta oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jarocinie

- prezentacja potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z:

. Ciświcy – kapuśniak

. Dąbrowy – czernina i pieczona kaczka

. Goliny – karkówka z modrą kapustą

. Noskowa – bigos staropolski

. Potarzycy – krupnik

. Żerkowa – czernina

-  wspólna biesiada wszystkich środowisk zajmujących  się kulturą ludową na terenie powiatu jarocińskiego

Przegląd zespołów i wystawa sztuki ludowej odbyły się w Jarocińskim Ośrodku Kultury, natomiast prezentacja potraw regionalnych i biesiada w Domu Wiejskim w Potarzycy.

Głównym organizatorem przeglądu było Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy, natomiast część biesiadną przygotowywał zespół „Dąbrowianki”. Wystawa sztuki ludowej, występy zespołów folklorystycznych oraz prezentacja potraw regionalnych nie podlegały ocenie. Wszyscy twórcy, zespoły i koła gospodyń wiejskich otrzymały lalki w strojach ludowych, kompozycje kwiatowe, zakupione z dotacji Powiatu Jarocińskiego oraz dyplomy.

W części biesiadnej uczestnicy spotkania przy akompaniamencie kapeli zespołu "Snutki",  śpiewali piosenki ludowe i biesiadne.

Tegoroczna edycja przeglądu odbyła się głównie dzięki dotacji jaką Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej otrzymało Starostwa Powiatowego w Jarocinie i wsparciu Banku Spółdzielczego w Jarocinie oraz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Jarocinie a także pomocy udzielonej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.

Podczas przeglądu zespół "Snutki" zaprezentował się w nowych strojach wielkopolskich, charakterystycznych dla Ziemi Jarocińskiej, sfinansowanych głównie z dotacji Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu EtnoPolska 2019 oraz dofinansowanych z małego grantu Gminy Jarocin.