otwórz widżet facebooka

Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Dobieszczyźnie.

Dodano 14 lutego 2022, wpis archiwalny Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Dobieszczyźnie.

Według Eurostatu i GUS matki wychowujące samotnie dzieci to dzisiaj prawie 20 proc. polskich rodzin. Prawie połowa samotnych/samodzielnych rodziców została opuszczona przez mężów/żony/partnerów. Każdego roku przybywa u nas około 20 tys samotnych matek. W wychowaniu i ustabilizowaniu sytuacji życiowej pomagają im rodzice. Samotni/samodzielni ojcowie to niecałe trzy procenty polskich rodzin.
Rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem sam, jest obciążony podwójnie. Nie dość, że musi zapewnić swojemu dziecku lub dzieciom całodobową opiekę, to musi także zatroszczyć się o ich byt materialny. Samotny rodzic wciąż jeszcze spotyka się z ostracyzmem społecznym, choć na pewno zdarza się to coraz rzadziej, szczególnie w większych ośrodkach miejskich. Tam, coraz częściej samotni rodzice postrzegani są przez pryzmat trudu, jaki ponoszą oraz swojej siły w zmaganiach z codziennością.


Po odejściu partnera, co jest dziś najczęstszym powodem wychowania dziecka w pojedynkę, poczucie własnej wartości jest bardzo zachwiane.
Nie można się jednak załamać i płakać, bo obok mamy zaangażowanego świadka naszego życia – wpatrzone w nas oczy dziecka. Lub nawet kilka par oczu. Umysł skrępowany mitami-łańcuchami, często ogromne poczucie winy, przemoc psychiczna i ekonomiczna ze strony byłego partnera, uniemożliwia wyjście na prostą i odzyskanie siebie. Bardzo często rodzice wstydzą się prosić o pomoc, lub nie wiedzą gdzie jej szukać. Tu na wysokości zadania stają specjalne placówki, w których tę pomoc można otrzymać - Domy Samotnej Matki. Choć nazwa wskazuje na przestrzeń skierowaną do kobiet, warto zaznaczyć, że są to także miejsca, w których wsparcie otrzymają także samotni ojcowie.


W Powiecie Jarocińskim 1 stycznia otwarty został Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w Dobieszczyźnie. Jest to miejsce, w którym każdy potrzebujący rodzic otrzyma pomoc i wsparcie. Pokoje przygotowane dla podopiecznych są w pełni wyposażone i komfortowe. Mieszkańcy mają do dyspozycji także: dwie kuchnie, pokój dzienny połączony z jadalnią, wózkarnie, dwie pralnie z suszarnią, pokój z przeznaczeniem do indywidualnego poradnictwa.
Budynek przystosowano dla potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieszczenia pozbawiono barier architektonicznych, zamontowano platformę do przewozu osób.
Na zdjęciach poniżej możecie Państwo zobaczyć warunki, jakie stworzono dla potrzebujących rodziców. Wszystko dla jak największego komfortu mieszkańców.

×