otwórz widżet facebooka

105. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Dodano 27 grudnia 2023, wpis archiwalny 105. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Dzisiaj, 27 grudnia po raz trzeci mamy okazję obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zbrojny czyn Wielkopolan w wyjątkowy sposób zapisał się w pamięci naszego narodu.

Bój o Wielkopolskę to jeden z najważniejszych rozdziałów naszej epopei, a data 27 grudnia 1918 roku, dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jest równie istotna w polskiej historii jak jednocząca nas wszystkich data 11 listopada 1918 roku.

Powstańcy wielkopolscy – swą przelaną krwią i patriotyczną ofiarą, ale także swym zorganizowaniem, ładem i zdyscyplinowaniem – wnieśli historyczny wkład w dzieło naszej wolności i niepodległości. Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski; było i jest fundamentem niepodległości.

Dla nas - jarociniaków powstanie zaczęło się znacznie wcześniej, bo już w nocy z 8/9 listopada 1918, kiedy w zapasowym - 46. pułku piechoty Graf Kirchbach, w Jarocinie wybuchła rewolucja. Była to odpowiedź żołnierzy jarocińskiej jednostki wojskowej na próby wysłania jej na front. Powołano wówczas Radę Żołnierską, do której weszło sześciu Polaków.

Pielęgnowanie pamięci o bohaterach, dzięki którym możemy żyć dziś w wolnym kraju, jest naszym patriotycznym obowiązkiem. Powstańcy Wielkopolscy to nasi bliscy, którzy opuścili rodzinne domy i  w latających kompaniach walczyli na wszystkich frontach powstania. Wielkopolska stała się wolna, niepodległa, włączona w granice niepodległej Polski.

Złóżmy dzisiaj hołd bohaterskim żołnierzom, gdyż ich zbrojny czyn w wyjątkowy sposób zapisał się w pamięci naszego narodu. Jako jedna z nielicznych polskich insurekcji, Powstanie Wielkopolskie powiodło się w całej pełni i zakończyło doniosłym zwycięstwem.

×