otwórz widżet facebooka

Kajakowe

Rzeką Prosną

Startujemy w miejscowości Nowa Wieś (0 km), płyniemy rzeką Prosną pod mostem drogowym (2,5 km), mijamy Szymanowice i Górki Tomickie. Następnie płyniemy w kierunku północno - zachodnim zostawiając za sobą most łączący Lisewo i Kretków (10 km). Po krótkim czasie dopłyniemy do Chwałowa. Od tego momentu rzeka Prosna wielokrotnie zmienia kierunek swojego nurtu. Pokonanie tych kilku zakrętów nie powinno kajakarzom sprawić trudności. Następnie mijamy Rudę Komorską (16,7 km), a po chwili dopłyniemy do miejscowości Modlica (18,5 km), tu Prosna ma swoje ujście do Warty. Całość trasy liczy 19,5 kilometra.

Rzekami Prosną i Wartą

Spływ zaczynamy na rzece Prośnie w Rudzie Komorskiej, następnie mijamy miejscowość Modlica. Docieramy do miejsca gdzie Prosna uchodzi do Warty. Przepływamy obok przeprawy promowej z Nowej Wsi Podgórnej do Pogorzelicy, obok rezerwatu “Czeszewski Las”, w którym ukryte są starorzecza Warty. Na brzegiem widać starą leśniczówkę, obecnie mieści się tu centrum edukacji leśnej w Czeszewie. Funkcjonuje tu prom turystyczny Nikodem, przewożący turystów z Czeszewa w rejon rezerwatu, na drugi brzeg Warty. Dalej mijamy ujście Lutyni do Warty, znajdujemy się na wysokości miejscowości Orzechowo, z daleka widać zabudowania fabryki. Kolejną miejscowością na trasie spływu jest Dębno, tu mijamy ostatnią już towarzyszącą nam przeprawę promową. Na lewym brzegu podziwiać można uroki rezerwatu Dębno nad Wartą. Płyniemy dalej na zachód, mijając Hermanów. Widoczny z daleka most drogowy (po którym biegnie krajowa 11) informuje, że dopływamy do Nowego Miasta nad Wartą. Tu na przystani Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kończymy spływ. Trasa liczy 28 kilometrów.

Rzeką Lutynią

Trasa ta możliwa jest do pokonania jedynie przy wysokim stanie wody i koniecznie etapami. Najciekawszy i zarazem najtrudniejszy, to tzw. przełom Lutyni. Startujemy w Miejscowości Wola Książęca – Słupia (0 km), niedaleko tamy na Lutyni znajduje się urokliwy pałacyk. Dalej kierujemy się w stronę Bachorzewa, tu Lutynia przyjmuje bardzo ciekawe formy, jest to jeden z najpiękniejszych odcinków spływu. Momentami Lutynia przyjmuje cechy rzeki górskiej - nurt gwałtownie przyspiesza, na kamieniach tworzą się bystrza – dodatkowo zwalone drzewa nie ułatwiają sterowania kajakiem. Spłynięcie zaledwie kilku kilometrów zajmuje kilka godzin. Tak docieramy do Wilkowyi, mijamy dawny młyn (6 km), opisywany przez Jarosława Iwaszkiewicza. Przy moście (8 km) można zakończyć I etap spływu. Następnie kierujemy się na północ, na 11 km Lutynia przyjmuje wody Lubieszki i zaraz „ucieka” na północny – wschód w stronę Ludwinowa. W Podlesiu (19 km) jest dogodne miejsce do rozpoczęcia kolejnego etapu spływu Lutynią. Przepływamy przez obszary Pradoliny Warciańskiej, docieramy do Śmiełowa (26 km). Kierujemy się na zachód, rozpoczyna się bardzo urokliwy fragment trasy a wokół napotkamy ślady bytowania bobrów w postaci zwalonych drzew. Za drewnianym mostkiem (31,5 km) mijamy granicę rezerwatu Lutynia. To już ostatnie kilometry spływu tym szlakiem. Kajakarze będą musieli się jeszcze zmierzyć z kilkoma naturalnymi przeszkodami zanim dopłyną do ujścia Lutyni do Warty. Trasa liczy 35 kilometrów, wymaga pewnych umiejętności i większego obycia z kajakiem. Zalecana do spływania z asekuracją ze względu na zwałkowy charakter rzeki w górnym i dolnym biegu.

 

ORGANIZATORZY SPŁYWÓW KAJAKOWYCH NA RZEKACH: LUTYNI, PROŚNIE I WARCIE:


Wypożyczalnia rowerów, kajaków oraz sprzętu sportowego 

Zakład Aktywności Zawodowej „PROMYK” w Żerkowie
ul. Jarocińska 35 A, 63-210 Żerków
tel. +48 62 740 20 50,
e-mail: biuro@zaz-promyk.pl
www.zaz-promyk.pl


Wypożyczalnia sprzętu sportowego Przemysław Szulc

ul. Parkowa 1
63-210 Żerków
tel: 501 793 468
brunoszulc@o2.pl
www.kajakizerkow.pl 


Wypożyczalnia pontonów Marcin Szulc

ul. Parkowa 1a
63-210 Żerków
tel: 503 004 836
lucek505@wp.pl
www.kajakizerkow.pl


Funkayak Emilia Serocka-Szubert

tel. 600 41 87 30
www.funkayak.pl


Paintball, quady, kajaki, wigwam, quady - Andrzej Stachowiak

tel. 501 302 703
www.paintball.strefa.pl 


Przeprawy promowe

Dębno nad Wartą – przeprawa promowa z Dębna do Orzechowa.

Prom turystyczny Nikodem – turystyczna przeprawa promowa z terenów Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego na drugą stronę Warty do Czeszewa.

Prom w Pogorzelicy - Przeprawa promem przez rzekę Wartę między Nową Wsią Podgórną a Pogorzelicą.

 

×