otwórz widżet facebooka

Cykliczne imprezy kulturalne

Przez lata Jarocin był stolicą polskiego rocka. Święto muzyki rockowej przyciągało rzesze jej fanów. W 1994 odbył się ostatni festiwal przed reaktywacją. W 2005 roku zrodziła się idea zorganizowania koncertu nawiązującego i przypominającego o festiwalu z lat socjalizmu. Koncert zorganizowany został pod nazwą: Jarocin PRL Festiwal. Był to przegląd historii jarocińskich festiwali i nawiązanie do najlepszych jego lat, czyli do lat 80. Po dużym sukcesie festiwalu z 2005 roku postanowiono o jego reaktywacji. Formuła festiwalu dostosowana do dzisiejszych oczekiwań
i warunków przemysłu muzycznego została rozszerzona o wykonawców zagranicznych. Poczynając od roku 2007 ich liczba na festiwalu stale rośnie. Co roku, w lipcu, do miasta zjeżdża kilkanaście tysięcy fanów na festiwal rockowy.

 

W sierpniu brzmienie gitar elektrycznych zamienia się w klasyczne - za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Polskiej Akademii Gitary. Co roku, podczas wakacji, na blisko dwa tygodnie Jarocin staje się miejscem spotkań międzynarodowej śmietanki gitarzystów średniego i młodszego pokolenia. W ramach kursu mistrzowskiego, czyli warsztatów nauki gry na gitarze klasycznej, przyjeżdża tu ponad 100 młodych gitarzystów z całego świata (m.in. z Polski, USA, Niemiec, Belgii, Białorusi, Austrii, Islandii, Meksyku i Francji). Gry na gitarze uczą ich najlepsi z najlepszych czyli kilkunastu wirtuozów gitary klasycznej z USA, Francji, Hiszpanii, Grecji i Austrii oraz czołówka polskich wykładowców m.in. najsłynniejszy polski gitarzysta - Łukasz Kuropaczewski. Równolegle z kursem mistrzowskim w Jarocinie odbywa się także festiwal gitarowy, a w jego ramach kilkanaście koncertów. Jarocin to także miasto, w którym nie dziwi widok egzotycznie ubranych artystów – to uczestnicy lipcowych Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.

Spotkaniom corocznie towarzyszy Wystawa Sztuki Ludowej Powiatu Jarocińskiego, na której można podziwiać przepiękne serwetki –„Snutki Golińskie”, „Frywolitki”, rzeźby, obrazy, a także wyroby z drewna, czy skóry.

11 listopada i w towarzyszący mu weekend obchodzone są Dni Patrona Miasta - z przejazdem świętego Marcina i licznymi koncertami.

Międzynarodowy Festiwal Solistów i Zespołów Akordeonowych odbywający się w Kotlinie to jedyna tego typu impreza w Polsce. Festiwal w Kotlinie jest świetną okazją do promocji młodych talentów – niemal co roku jeden z koncertów nosi nazwę „Mój Akordeon” i występują w nim młodzi uczniowie Szkół Muzycznych.

Powiat jarociński to także region o bogatych tradycjach śpiewaczych, które kultywują chóry: im. K. T. Barwickiego, "Arion" z Kotlina, "Lutnia" z Żerkowa.

  • Chór mieszany im. K. T. Barwickiego z Jarocina został założony w roku 1891. W całym okresie działalności uczestniczył lub był orga-nizatorem licznych zjazdów śpiewaczych. Chór skupia 55 członków. Jest zespołem mieszanym. Śpiewa a capella utwory muzyki dawneji współczesnej, partie z oper, kolędy polskie i zagraniczne, utwory patriotyczne, pieśni ludowe.
  • Wielki Teatr w Małym Mieście - Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście realizowany jest od 2005 roku. W Jarocinie - mieście, w którym nie funkcjonuje zawodowy, instytucjonalny teatr, kilka razy do roku w przestrzeni miejskiej (w magazynach, na placach, w sali kinowej czy w zabytkowej parowozowni) pokazywane są najciekawsze spektakle sezonu.
×