Trzy dni z międzynarodowym folklorem

Dodano 05 lipca 2010, wpis archiwalny

XIII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne już na stałe wpisały się do kalendarza jarocińskich i potarzyckich imprez kulturalnych. Tradycyjnie występy inauguracyjne odbyły się w Potarzycy, miejscowości gospodarzy imprezy – Zespołu Folklorystycznego „Snutki”, oraz organizatora festiwalu – Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy. Jeden z koncertów zawsze odbywa się poza granicami gminy Jarocin. W tym roku, drugiego dnia festiwalu, artyści gościli w Żegocinie. Koncert finałowy w jarocińskim amfiteatrze jak co roku poprzedzony został spotkaniem uczestników Festiwalu z lokalnymi samorządowcami. W trakcie spotkania starosta Stanisław Martuzalski przede wszystkim podziękował za zaangażowanie w organizację oraz szczególną formę promocji Powiatu Jarocińskiego, inicjatorom i organizatorom międzynarodowej imprezy, Aleksandrze i Jarosławowi Mendelskim. – Mam nadzieję, że artyści, którzy przyjeżdżają do nas na Państwa zaproszenie zdążyli poznać naszą Ziemię Jarocińską i się w niej zakochać, a jeśli nie to stanie się tak w przyszłym roku albo za kilka lat, bo z pewnością Spotkania Folklorystyczne będą tu trwać w nieskończoność - dodał starosta.

Artyści na koncert finałowy ze śpiewem na ustach, w barwnym korowodzie przeszli ulicami miasta. W amfiteatrze kolejno zaprezentowały się wszystkie zespoły, każdy z występów jarocińska publiczność nagradzała gromkimi brawami.

W tym samym czasie spacerujący alejami parku mogli podziwiać prace lokalnych artystów prezentujących swoje dzieła na IX Wystawie Sztuki Ludowej Powiatu Jarocińskiego. Na stoiskach nie mogło oczywiście zabraknąć haftowanych snutek golińskich oraz koronkowych frywolitek. Były również rzeźby, obrazy, biżuteria, a nawet słomiane zwierzęta. – Jestem bardzo zadowolona, że tu jestem to miłe gdy ludzie podchodzą i przyglądają się moim pracom, jedni oglądają, inni nawet kupują. Jednak nie dla zarobku tu przyjeżdżamy. Sztuka ludowa nas łączy. Cieszymy się, że możemy się spotkać we własnym gronie. Przede wszystkim w trakcie corocznych spotkań możemy pokazać nasze prace szerszemu gronu - stwierdza jedna z uczestniczek wystawy.

Na uczestników niedzielnej imprezy czekała moc dodatkowych atrakcji, można było skosztować „swojskiego jadła”, a najmłodsi mogli poskakać na trampolinie czy dmuchanym zamku.

Galeria

{jgxgal folder:=[images/stories/aktualnosci_2010/wystawasztuki] title:=[IX Wystawa Sztuki Ludowej Powiatu Jarocińskiego] cols:=[3]}